فیلتر شدن تلگرام 11 اردیبهشت – قطعی سراسری تلگرام

عصر روز گذشته (دوشنبه 10 اردیبهشت 1397) بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران به کلیه ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی از جمله اپراتورهای تلفن همراه و سرویس‌دهنده‌های اینترنت ثابت دستور داد تا نسبت به مسدودسازی کامل وب سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام کنند. طبق این دستور، اپلیکیشن Telegram باید به نحوی فیلتر شود که این شبکه با هیچ نرم افزاری، اعم از فیلترشکن و نظایر آن در کشور قابل دسترس نباشد.

فیلتر شدن تلگرام 11 اردیبهشت – به دستور مقام قضایی Telegram در ایران فیلتر می‌شود

حوالی ساعت 1 و 20 دقیقه بامداد بود که سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، فیلترینگ تلگرام در ایران آغاز شد. در ابتدا این اپلیکیشن بر روی ایرانسل فیلتر شد و سپس نوبت به رایتل و همراه اول رسید تا در گام اول این پیام رسان روسی در اپراتورهای تلفن همراه مسدود شود.

در قدم بعدی نوبت به سرویس‌دهنده‌های اینترنت ثابت رسید و تلگرام برای کاربران اینترنت مخابرات نیز فیلتر شد. اکنون دیگر این اپلیکیشن پیام رسان به طور کامل و بر روی تمامی سرویس‌های اینترنتی مسدود شده است و دسترسی به آن برای کاربران ممکن نیست. البته قابل ذکر است که فرایند فیلترینگ به مرور در نقاط مختلف کشور اجرایی می‌شود و شاید در برخی از شهرها کاربران هنوز به Telegram دسترسی داشته باشند، اما خیلی زود این پیام رسان روسی در سراسر کشور مسدود خواهد شد.

نکته دیگر این که طبق حکم قضایی صادر شده، تلگرام باید به گونه‌ای فیلتر شود که حتی با فیلترشکن هم امکان دسترسی به آن وجود نداشته باشد، اما در حال حاضر کاربران می‌توانند با نرم افزارهای تغییر آی پی و فیلترشکن‌ها این اپلیکیشن پیام رسان را باز کنند.

جرائمی که به موجب آن تلگرام فیلتر شده است

مهم‌ترین و جدی‌ترین خبر فیلتریگ هم  دیروز از سوی دادستانی تهران  اعلام شد که دستور قضایی مسدودسازی پیام رسان تلگرام صادر شد که شامل بند های زیر میباشد:

 • اخلال در وحدت ملی وایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه بویژه ازطریق طرح مسائل نژادی، قومی و تحریک و اغوای مردم به شورش و آشوب
 • جمع آوری اطلاعات مردم وکشور و دسترسی بیگانگان به حریم خصوصی و داده‌های شهروندان ایرانی وجاسوسی به نفع اجانب
 • انتشار، توزیع و تجارت انواع محتوای مستهجن و خلاف عفت عمومی و گسترش فساد و فحشاء در جامعه
 • اهانت به مقدسات وارزش‌های اسلامی و تبلیغ به نفع فرقه‌های منحرف و مخالف اسلام
 • نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و لطمه به آسایش عمومی
 • قاچاق کالا و ارز و مواد مخدر و سایر کالا‌های غیرمجاز
 • اقدام علیه امنیت کشور ازطریق گروهک‌های تروریستی
 • کلاهبرداری، نقض مالکیت معنوی وسایر جرائم مالی
 • تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران
 • هتک حیثیت اشخاص

بر اساس گزارشات رسیده از ساعت یک بامداد دیشب 11 اردیبهشت‌ماه اختلالات و عدم دسترسی به پیام رسان تلگرام آغاز و در حدود ساعت 3 بامداد تلگرام در اکثر نقاط کشور فیلتر شد.

صبح امروز آذری جهرمی وزیر ارتباطات در حساب شخصی تویتر خود در واکنش به فیلتر شدن تلگرام از حقوق شهروندان در استفاده از فناوری نوشت:

دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذير است

هر چند استفاده از يك نرم‌افزار متوقف شود. فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف،

اين بشر است كه با استفاده نادرست از آن، جرم يا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند.

توسعه فناوری نيز پيوسته و توقف ناپذیر است. در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

این اقدام در پی دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران بود که اعلام کرد:

کلیه ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصا شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتور‌های تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف هستند از تاریخ ۱۰/۰۲/۹۷ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام نمایند.

بند پایانی این دستور نیز به این شرح است:

متذکر می‌گردد اعمال مسدودسازی باید به‌ نحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم‌افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

با توجه به دلایل مطرح شده که به اجرایی شدن موضوع فیلتر تلگرام منجر شده است، همه شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت مخصوصا شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای تلفن همراه می‌بایست از روز دوشنبه دهم اردیبهشت ماه، نسبت به فیلتر تلگرام و مسدود کردن کامل دسترسی به وب سایت و اپلیکیشن‌ تلگرام در پلتفرم‌های مختلف اقدام کنند.

نظر شما در رابطه با فیلتر شدن تلگرام 11 اردیبهشت – قطعی سراسری تلگرام چیست ؟ شما میتوانید نظرات ارشمند خود را در رابطه با این موضوع در مجله اوج صدا ارسال کنید.
مطالب پیشنهادی مجله اوج صدا

یک دیدگاه ارسال کنید

ارسال دیدگاه به معنی خواندن و قبول تمامی [ قوانین ] سایت است

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

4 نظر تا کنون ثبت شده است
 1. کی ار

  اخرش فیلتر شدددددد. هه

 2. مبین

  سلام با فیلتر تلگرام اینترنتمون دچار اختلال شده و هیچ کاری نمیشه کرد حتی سایت دانشگاه و رزرو تغذیه هم باز نمیشه حالا ما چیکار کنیم؟

 3. بهلولولو

  من که با قندشکن وصل مبشم

 4. خادم حرم امام رضا

  تلگرام هم به تاریخ پیوست.